Git w Eclipse

W poprzednim wpisie nauczyłam się – a może przy okazji chociaż jednego Czytelnika – jak kontrolować wersje programu przy użyciu systemu Git i serwisu GitHub. Dzisiaj postanowiłam sprawdzić, jak powiązać repozytorium Git ze środowiskiem programistycznym Eclipse, w którym zamierzam rozwijać swój projekt. Szczególnie ciekawiło mnie, w jaki sposób Eclipse rozwiązuje kwestię dwóch poziomów repozytorium: lokalnego na dysku i zdalnego w chmurze (GitHub).

Gdyby na tym etapie ktoś chciał zwrócić mi uwagę, że rozwijam swój projekt od d**y strony, to uprzejmie informuję, że jestem tu imperatorem. Moim celem jest przede wszystkim nauczenie się czegoś w przyjemny sposób. Jeśli kiedyś w końcu wyjdzie z tego produkt – tym lepiej.

Poniżej przedstawiam kroki potrzebne do powiązania mojego kodu w GitHub z projektem w środowisku Eclipse.

  1. Instalacja Eclipse, oczywiście. W moim przypadku jest to wersja Mars dla programistów Java Enterprise Edition. Nie twierdzę, że to bezsprzecznie najlepsze IDE, ale zamierzam używać go w konkursowym projekcie. Tutaj można znaleźć opisy najpopularniejszych darmowych edytorów dla Javy (po angielsku).
  2. Instalacja w Eclipse narzędzia EGit.

    Help->Install New Software
    Help->Install New Software->http://download.eclipse.org/egit/updates/
  3. Stworzenie nowego projektu w oparciu o istniejący kod.

    import
    File->Import->Projects from Git
  4. Wybranie jednej z dwóch opcji: nowe lokalne repozytorium z kodem z GitHub (clone) lub istniejące lokalne repozytorium powiązane wcześniej z GitHub (np. to, które stworzyłam w konsoli na potrzeby poprzedniego wpisu).

    clone
    Klonowanie!
  5. Podanie adresu projektu w GitHub

    clone2
    W przypadku publicznego repozytorium w GitHub wystarczy podać link
  6. Wybór gałęzi – u mnie na razie jest tylko jedna, główna.

    clone3
    Co by tu wybrać?
  7. Podziwianie zaimportowanego projektu.

    project
    Tak wygląda projekt zsynchronizowany z repozytorium Git
  8. Zmiany w kodzie. Zmodyfikowałam treść jednego pliku i dodałam jeden nowy. EGit natychmiast bardzo wyraźnie sygnalizuje te zmiany.

    project2
    Jeden plik zmieniony, jeden plik utworzony, ale jeszcze nie wersjonowany
  9. Wyświetlenie menu kontroli wersji (opcja Team w menu kontekstowym projektu). Ponieważ chcę dodać do kolejnego commita wszystkie wprowadzone zmiany, wybieram opcję Add to Index (w konsoli to git add).

    team1
    Menu kontroli wersji w projekcie
  10. Zmieniły się ikonki! Zmiany zostały oznaczone jako zaplanowane do wysyłki (staged), ale ciągle nie nastąpił commit.

    team2
    Przed commitem
  11. Wybranie z menu opcji Commit. Do wyboru mamy – i to jest moment, na który czekałam – wysłanie zmian tylko do lokalnego repozytorium, bądź wysłanie ich i lokalnie, i dalej, do GitHub.

    team3
    Wysyłamy zmiany
  12. Mniej więcej na tym etapie nastąpi wreszcie prośba o logowanie.

    credentials
    To repozytorium jest otwarte dla wszystkich do odczytu, ale tylko wybrańcom wolno wysyłać do niego kod
  13. Zdecydowałam się na wysyłkę z jednoczesnym wypchnięciem kodu do GitHub (może niezbyt rozsądnie, ale wszystko to w ramach eksperymentu). Sprawdzę teraz, czy moje zmiany są widoczne w serwisie.

    github
    Co słychać w GitHub? Wprawne oko zauważy w commicie plik, o którym nie wspominałam wcześniej. Zagadka: dlaczego tam trafił?
  14. Historię zmian mogę podejrzeć także od strony IDE.

    view
    Praca wre

Jak na razie, wszystko przebiegło bardzo intuicyjnie. W najbliższym czasie postaram się utworzyć rozłączne gałęzie kodu z konfliktującymi zmianami (tu wstaw szatański śmiech).

Więcej informacji na temat korzystania z EGit znajdziesz w instrukcji użytkownika.

PS. Mam bardzo silne skojarzenie z wyrazem eclipse (zaćmienie). W wieku wczesnonastoletnim, podczas wakacji nad polskim morzem, namówiłam tatę i siostrę na pójście do kina. Grali akurat film z młodym Leo DiCaprio, w którym kochała się połowa podstawówki. Film nazywał się Całkowite zaćmienie i traktował, jak się okazało, o zakazanej homoseksualnej miłości.  Obejrzenie tego w obecności rodzica zdecydowanie plasuje się w top 5 najbardziej żenujących sytuacji w moim życiu.

Komentarze

4 myśli nt. „Git w Eclipse”

  1. To zaczynanie projektu od ustawienia kontroli wersji oznacza robienie tego od dupy strony? Ehh… Ja zawsze tak robię 🙂

    Przydatny wpis. Nie korztstam obecnie z eclipsa ale możliwe, że niedługo zacznę, wtedy na pewno skorzystam z twojego poradnika.

    1. Zauważyłam, że część “konkurencji” zaczyna pracę od analizy wymagań i tworzenia architektury. Poczułam się nieco zawstydzona. Sama planuję zastosować metodę “na srokę”, tj. gonienie za wszystkim, co się świeci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *